а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вујчов

Види и: вујче (м.)
вујчовиот
Вид збор: Придавка
Што му припаѓа на вујчо.
Примери:
Вујчова невеста.
Вујчов совет.
Изведенки
вујчин прид.
вујчиниот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи