а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вујче

Види и: вујко (м.)
мн. вујчевци
Вид збор: Именка, машки род
вујко
Употреба: Хипокористика
Примери:
Тато рече дека ќе не носи кај вујче.
Изведенки
вујчо м.
мн. вујчовци
FlexiMac
 менување на македонски глаголи