а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вучетири

Вид збор: Прилог
Четворно, во четири слоја.
Употреба: Разговорно
Примери:
Ги дипли вудве, па вучетири и ги внесува внатре.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи