а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вуложи

(се) вуложат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане улог, добие телесен физички недостаток, мана.
Англиски: disable
Примери:
Сакат одел, се вуложил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи