а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вулкан

мн. вулкани
Вид збор: Именка, машки род
Рид, планина со кратер на врвот низ кој од внатрешноста на земјата избива лава, пепел и гасови.
Англиски: volcano
Употреба: Географија
Примери:
Во случај на активирање, вулканите во Италија, Германија и Мексико можат да убијат милиони луѓе, предупредуваат експертите.
Изведенки
вулкански прид.
вулканскиот
Пример: вулкански кратер
FlexiMac
 менување на македонски глаголи