а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вулканизација

мн. вулканизации
Вид збор: Именка, женски род
1. Преработка на суров каучук во гума.
Англиски: vulcanization Албански: vulkanizim
Употреба: Хемија
2. Поправка, крпење на оштетени гумени производи.
Англиски: vulcanization Албански: vulkanizim
FlexiMac
 менување на македонски глаголи