а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вулгаризира

вулгаризираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Упрости, упростува; прави, направи да биде просто, полесно сфатливо за секого.
Англиски: simplify Албански: thjeshtëzoj
2. Прави, направи да биде вулгарно, простачко.
Англиски: vulgarize Албански: vulgarizoj
Изведенки
вулгаризирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи