а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вулгаризација

мн. вулгаризации
Вид збор: Именка, женски род
Постапка на вулгаризирање на работите.
Примери:
Вулгаризацијата на фолклорот го покажува нечесниот однос што го имаме кон нас самите, што понекогаш може да значи и себенегирање.
Еден од коментарите на ова еротско дело на Луис вели: „Низ вулгаризацијата на уметноста, љубовта конечно ни се врати гола“.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи