а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вулгаризатор

мн. вулгаризатори
Вид збор: Именка, машки род
Лице што вулгаризира, што претерано ги упростува работите.
Примери:
вулгаризатори во литературата
Изведенки
вулгаризаторски прид.
вулгаризаторскиот
Пример: вулгаризаторски пристап
FlexiMac
 менување на македонски глаголи