а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вулгарен

вулгарни
Вид збор: Придавка
1. Што е груб, простачки.
Англиски: vulgar
Примери:
Оние што се вулгарни кон светците, не се добри.
2. народен, простонароден
Англиски: common
Употреба: Лингвистика
Примери:
Вулгарен латински јазик.
Изведенки
1. вулгарно прил.
Пример: Тој се однесуваше вулгарно.
2. вулгарност ж.
мн. вулгарности
FlexiMac
 менување на македонски глаголи