а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вуду

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Религиозен, таен култ што потекнува од Западна Африка а се практикува на Карипските Острови проникнат со католички елементи и практикување на црна магија.
Англиски: Voodoo
Употреба: Религија
Примери:
вуду економија
Изведенки
вудуизам м.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи