а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вудвоса

вудвосаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи нешто да биде двојно, удвоено.
Англиски: double Албански: dyfishoj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Го вудвосал јажето да не се скине.
2. (се вудвоса) Се превитка, се свитка во половината (од старост, од болест).
Англиски: fold up Албански: krrusem, bëhem dyfish
Примери:
Здив не можеше да поземе, се вудвоса и со рацете ги притисна градите.
Изведенки
вудвосува несв.
(се) вудвосуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи