а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вувузела

мн. вувузели
Вид збор: Именка, женски род
1. Пластична труба што произведува гласен монотон звук, најчесто користена во фудбалски стадиони за да се нервира противникот.
Англиски: vuvuzela
Употреба: Спорт
2. Лице што шири бесмислена пропаганда.
Англиски: vuvuzela
Употреба: Преносно значење
Примери:
вувузели на политичките партии
FlexiMac
 менување на македонски глаголи