а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

втурне

(се) втурнат
Вид збор: Глагол, свршен
Нагло влезе, влета.
Англиски: storm
Примери:
Радослав се качи на својот коњ и сосе него се втурна во водата.
Се втурна во собата.
Изведенки
втурнува несв.
(се) втурнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи