а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

втури

(се) втурат
Вид збор: Глагол, свршен
Богато роди, се истури од род.
Примери:
Сливите се втурија годинава.
Изведенки
втурува несв.
(се) втуруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи