а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

втор

втора
Вид збор: Број
1. Што е по ред зад првиот, редна бројна придавка според бројот два.
Англиски: second Албански: i dytë
Примери:
Втора светска војна
втор брат
втор дел
второ издание
втор ред
втор чин
2. Што се разликува од претходниот.
Англиски: second Албански: tjetër
Примери:
втор живот
втора шанса
3. Што не е главен, туку е веднаш зад главниот, што оди заедно со главниот, а е од помала важност.
Англиски: second Албански: i dyti
Примери:
Беше повикана да му биде втора мајка.
втор братучед
Изрази
Од втора рака - од посредник, несигурен извор.
Втора природа - вкоренета навика.
(црков.) Второ пришествие - страшен суд.
Изведенки
втори бр.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи