а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

второроден

второродениот
Вид збор: Придавка
Што е роден по првиот.
Латински: secundogeniture Англиски: second born
Примери:
Второроден син.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи