а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

второосомничен

второосомничениот
Вид збор: Придавка
Што е втор осомничен за извршено кривично дело, според тежината на кривичниот чин.
Употреба: Правда
Примери:
второосомничен за земање поткуп
FlexiMac
 менување на македонски глаголи