а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

второодделенец

мн. второодделенци
Вид збор: Именка, машки род
Ученик во второ одделение.
Англиски: second grader
Употреба: Образование
Примери:
Дискусии меѓу родителите на второодделенците, колку ќе им било тешко на нивните седумгодишничиња.
Изведенки
второодделенче ср.
мн. второодделенчиња
FlexiMac
 менување на македонски глаголи