а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

второкласник

мн. второкласници
Вид збор: Именка, машки род
Ученик од втори клас во средно училиште.
Употреба: Образование
Примери:
Тој е веќе второкласник.
Изведенки
второкласничка ж.
мн. второкласнички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи