а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

второкласен

второкласниот
Вид збор: Придавка
Што е второстепен, со помала вредност од првиот.
Англиски: second-class
Примери:
Тој не планира да игра на второкласни турнири.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи