а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

второкатегорник

мн. второкатегорници
Вид збор: Именка, машки род
Што е од втора категорија според некоја категоризација.
Примери:
На 13 години стана второкатегорник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи