а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

второженец

мн. второженци
Вид збор: Именка, машки род
Лице што е оженето по втор пат.
Примери:
Како човек на кој не му се тајна својствата на материјалите, сепак ми требаше напрегање за да ја сфатам жртвата на која бил принуден второженецот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи