а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вторник

мн. вторници
Вид збор: Именка, машки род
Втор ден во неделата, ден по понеделник.
Англиски: tuesday
Примери:
Секој вторник оди на пазар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи