а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вториче

мн. вторичиња
Вид збор: Именка, среден род
Обичај кога зетот со своите роднини оди кај родителите на невестата вториот петок по свадбата.
Употреба: Народно
Примери:
Ќе одиме на вториче кај мајка ти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи