а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

втораче

мн. вторачиња
Вид збор: Именка, среден род
1. Дете што има две години.
Албански: dyvjeç
2. Ученик од второ одделение.
Албански: klasë e dytë
Употреба: Образование , Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи