а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вткае

вткаат
Вид збор: Глагол, свршен
Внесе со ткаење, вметне, зацврсти преѓа во она што го ткае.
Англиски: interweave
Примери:
Откако ја кажаа новината за војната, таа не втка чивит конец.
Изведенки
1. вткајува несв.
вткајуваат
2. вткајување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи