а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

втера

втераат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13117
1. Сосила натера некого да влезе во ограничен простор.
Англиски: push Албански: nxis
Примери:
Некој со клоца низ врата в одаја ме втера.
2. Со удар, со притисок направи нешто да продре во внатрешноста на нешто.
Англиски: push Албански: nxis
Примери:
Ја втера топката во голот.
3. (се втера) Сосила или на друг начин се вовлече некаде.
Англиски: force Албански: detyroj
Примери:
Ни се вовлекоа во четите, некаде и во штабовите се втераа.
Изведенки
1. втерува несв.
(се) втеруваат
2. втерување ср.
глаг. им.