а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

втемелувач

мн. втемелувачи
Вид збор: Именка, машки род
Лице што поставува темели на нешто.
Англиски: founder
Примери:
Тој е еден од втемелувачите на факултетот.
Изведенки
втемелувачки прид.
втемелувачкиот
Пример: втемелувачки белези
FlexiMac
 менување на македонски глаголи