а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

втемели

втемелат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Постави темели на нешто; основа нешто.
Англиски: ground Албански: vë themel
Примери:
На најубавото место сме ги втемелиле куќите.
2. Заснова, цврсто постави врз доказ, факт (за текст, став, мислење).
Англиски: base Албански: bazë
Примери:
Врз што ги темелиш твоите тврдења?
3. (се втемели) Се вкорени, се всади, се зацврсти.
Англиски: establish Албански: themeloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во тие кругови се втемели мислење дека историјата се повторува.
Изведенки
1. втемелува несв.
(се) втемелуваат
2. втемелување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи