а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

втврдне

втврднат
Вид збор: Глагол, свршен
1. стврдне
Англиски: harden Албански: forcohet, ngurtësohet
2. (се втврдне) се стврдне
Англиски: harden Албански: forcohet, ngurtësohet
Изведенки
1. втврднува несв.
(се) втврднуваат
2. втврднување ср.
глаг. им.
3. втврднатост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи