а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

втаса

втасаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стигне некого при одење, движење.
Англиски: reach Албански: arrij, mbërrij
Примери:
Момчето не можеше да го втаса.
Седни де, ќе втасаш.
2. пристигне, дојде
Англиски: arrive Албански: arrij, mbërrij
Примери:
Мили брате, кога втаса?
3. Досегне до нешто.
Англиски: reach Албански: arrij, mbërrij
Примери:
Таман да втаса, да го досегне пагурчето, детето се спрепна и падна.
Како расте, ќе те втаса!
4. узрее, созрее, порасне
Англиски: ripen Албански: bëhem, piqem
Примери:
Житата уште не беа втасани.
Ливадите втасаа за косење.
Момчето втасало за женење.
Изведенки
1. втасува несв.
втасуваат
2. втасување ср.
глаг. им
FlexiMac
 менување на македонски глаголи