а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

втасан

втасани
Вид збор: Придавка
зрел, созреан, стасан
Англиски: ripe
Примери:
втасани праски
FlexiMac
 менување на македонски глаголи