а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

всипе

(се) всипат; всипи, всипете; всипав, всипаа; всипал; всипан; всипев, всипеа; всипел
Вид збор: Глагол, свршен
Се осипе со бронки.
Англиски: rash
Употреба: Медицина
Изведенки
1. всипува несв.
(се) всипуваат
2. всипување ср.
глаг. им.