а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вршалка

мн. вршалки
Вид збор: Именка, женски род
машина за вршење
Англиски: threshing-machine
Примери:
Капацитетот на вршалките со машински погон се определува според широчината.
Животните ги влечеле вршалките што имале остар камен или железен забец на долната страна со кој се дробеле стебленцата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи