а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врчка

Види и: врчва (ж.)
мн. врчки
Вид збор: Именка, женски род
врчва
Примери:
Од небото слегоа божици, тркалезни и мазни, со колкови како рачки врз набабрени врчки, облаци преполни медовина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи