а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врчва

мн. врчви
Вид збор: Именка, женски род
Глинен сад со две рачки за сало, кисело млеко, пијалак и сл.
Примери:
Носи две големи врчви вино.
Црпна две лажици сало од врчвата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи