а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врцка

врцкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Ситно врти со нешто.
Албански: sillem
Примери:
Доста врцкаш со машината!
2. измрдува, изневерува
Англиски: cheat
Употреба: Разговорно
3. Наметливо врти со колковите.
Албански: tund, lëvizë
Употреба: Разговорно
4. (се врцка) се вртка
Албански: sillem
Употреба: Разговорно
Примери:
Келнерот во бела престилка се врцкаше околу неа.
Изведенки
врцкање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи