а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врховист

мн. врховисти
Вид збор: Именка, машки род
приврзаник на врховизмот
Употреба: Историја
Примери:
Врховистите агитирале дека тие ќе достават пушки и тоа без пари, и на тој начин успеале да привлечат дел од незадоволното население.
Изведенки
врховистички прид.
врховистичкиот
Пример: врховистички чети врховистички бази
FlexiMac
 менување на македонски глаголи