а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врховизам

мн. врховизми
Вид збор: Именка, машки род
Идеологија од почетокот на ХХ век на Врховниот македонски револуционерен комитет во служба на бугарскиот двор.
Употреба: Историја
Примери:
Тој при средбата со врховистите истакнал дека е потребна независнот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи