а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врховен

врховниот
Вид збор: Придавка
1. Највисок по ранг, главен.
Англиски: supreme
Примери:
Врховен суд.
Врховен водач.
Врховен бог.
Врховен заповедник.
2. најдобар
Англиски: best
Примери:
Во приказните лисицата е врховен итрец и интригант меѓу животните.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи