а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вруќ

вруќиот
Вид збор: Придавка
Што е врел, жежок, мошне топол.
Англиски: hot Српски: врућ
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
вруќ леб
вруќа ракија
вруќа медовина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи