а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вруши

врушат
Вид збор: Глагол, свршен
1. урне, расипе, уништи
Англиски: demolish Албански: demoloj, prish, rrënoj
Примери:
Ја вруши шталата.
2. (се вруши) Се урне, се расипе, се уништи.
Англиски: fall Албански: prishet, rrënohet
Примери:
Се вруши ѕидот.
Изведенки
1. врушува несв.
врушуваат
2. врушување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи