а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вруток

мн. врутоци
Вид збор: Именка, машки род
1. Местото каде што извира вода, река.
Англиски: spring Албански: burim
Примери:
Реката извира од врутокот горе во планината.
Вие без да знаете, прекинат е врутокот, кладенецот.
2. Извор, почеток на нешто.
Англиски: source Албански: burim, krua
Употреба: Преносно значење
Примери:
Творечки врутоци.
Јазични врутоци.
Вруток на добрината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи