а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вртоперка

мн. вртоперки
Вид збор: Именка, машки род
вртикапа
Англиски: turncoat
Изведенки
вртоперка ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи