а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вртоглавица

мн. вртоглавици
Вид збор: Именка, женски род
Состојба на организмот во која се губи чувството на рамнотежа и во која се чини дека сѐ се врти.
Англиски: vertigo
Употреба: Медицина
Примери:
Чувствував слаба вртоглавица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи