а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вртне

вртнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заврти малку.
Англиски: turn Албански: rrotullon pak
Примери:
Никој не го вртна чепот.
2. Удри некого по вратот.
Албански: godas në qafë
Употреба: Разговорно
Изведенки
вртнува несв.
вртнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи