а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вртлив

вртливиот
Вид збор: Придавка
1. Што може да се врти.
Англиски: turnable
Примери:
Вртливо столче.
2. Што е непостојан.
Англиски: inconstant
Употреба: Преносно значење
Примери:
Вртливо време.
Вртливи правила.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи