а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вртка

мн. вртки
Вид збор: Именка, женски род
1. вретено
Англиски: spindle Албански: bosht, shtizë
Употреба: Дијалектен збор
2. свртување, завртување
Англиски: turn Албански: rrotullim
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи