а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вртипоп

мн. вртипопи
Вид збор: Именка, машки род
камилица, боливач
Латински: Matricaria chamomilla Англиски: camomile Албански: kamomile
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор
Примери:
Ја праќаа од дома да бере вртипоп или шипки за чај.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи